Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8525
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Македонија прва по ранохристијански локалитети
Сподели на Facebook

Македонија е далеку пред сите по бројот на ранохристијанските локалитети, пред сите Балкански држави а камо ли во Европски рамки.

Имено на север - во Србија има само 20-тина ранохристијански локалитети а на исток ни толку, но во далеку по територија помалата Македонија има дури 330 ранохристијански локалитети според прегледите. Со најновите за првпат поопфатни истражувања веќе и овој број расте.

За воља на вистината само нешто и барем засега е поголем бројот во поистражената Грција, но ако се земе предвид дека поголемиот број од локалитети се во Егејска Македонија, тогаш сликата станува потполна. Македонија е лулка на христијанството на Европа.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7223 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 23 септември 2023
Моментно посетители: 94

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Анексија
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
 Светло и поплочување на градови, дело на Македонци
--------------------------------
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: