Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8377
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. Андреј Јуродив
Сподели на Facebook

Македонец по потекло. Како роб бил купен од некој богат човек Теогност во Цариград за време на царот Лав Мудриот, син на царот Василиј Македонецот.

Андреј бил прекрасно момче и по тело и по душа. Теогност го засакал Андреја и го дал да се школува. Андреј усрдно се молел на Бога и со љубов ги посетувал црковните богослужби. Кога му се случило некое небесно јавување, тој се решил на подвигот безумство заради Христа. И еднаш, кога отишол по вода од бунарот, тој ги искинал и со ножот ги исекол алиштата на себе и се направил безумен. Разжалостен заради тоа, неговиот господар Теогност го врзал со синџири и го однесол во Црквата на св. Анастасија да му се читаат молитви. Но како Андреј не се поправил во очите на својот господар, бил пуштен на слобода како безумен, и умноболен.

Свети Андреј дење се преправал како безумен а ноќе цело време се молел на Бога. Живеел без покрив и засолниште. Ноќевал во полето, одел полугол во една искината облека, јадел по малку леб кога добрите луѓе ќе му даделе. Од она што го добивал тој им делел на просјаците и тоа кога ќе им дадел ги карал за да не му благодарат, бидејќи целата награда свети Андреј ја очекувал од Бога. Затоа и големата благодат Божја се вселила во него, та можел да прозира во човечките тајни, гледал ангели и ѓаволи, ги гонел демоните од луѓето, ги одвраќал луѓето од гревот. Имал преубави виденија за Рајот и највозвишените небесни Сили; Го видел Господа Христа на престолот на славата; со својот ученик Епифаниј ја видел Пресвета Богородица во Црквата Влахерна како со својот покров го покрива родот христијански (види, Покров на Богородица); слушнал на небесата неискажани зборови што не смеел да им ги повтори на луѓето.

После многу тешки подвизи, се упокоил во 911 година и се преселил во вечната слава на својот Господ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7704 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 31 мај 2023
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: