Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7906
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Преп. мајка Синклитикија
Сподели на Facebook

По потекло е од Македонија. Воспитана во Александрија.

Како богата и угледна девојка имала многу додворувачи кои ја барале, но таа сите ги одбила и се оддалечила од родителската куќа, отишла во манастир. Во најголема воздржаност, бдеење и молитва поживеала до 80. година.

Нејзините поуки за монахињите од секогаш се сметани како духовен бисер, бидејќи оваа праведничка не дошла до високата мудрост преку книги, туку преку страдање, мака, деноноќно размислување и духовно општење со возвишениот божествен свет. Со душата се преселила во тој возвишен свет во 350 година. Св. Синклитикија, помеѓу останатото, говорела: '... ако е време на пост, немој да се откажуваш од постот, иако си болен, бидејќи, еве, и тие што не постат, страдаат од иста болест”. Уште велела: 'Како што откриеното богатство брзо се разграбува, така и добродетелта кога се разгласува, се помрачува и се губи”.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6997 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 28 септември 2021
Моментно посетители: 66

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: