Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8532
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
“Соломоново клејмо” – заштита од зло
Сподели на Facebook

“Соломоново клејмо” е вид заштита која во тешки и страдни години и години на болести, скакулци и стаори но и на тешки клетви, магии и уроци како амајлија ја носеле Македонците по градовите, панаѓурите и каде имало поброен народ.

Особено во Македонија е присутна во времето од XII – XIV век и во големите градови.

Амајлијата претставувала печат зашиен во кожа и потоа пришиен на облеката кај самите гради, како голем и видлив симбол од кој треба да бега злото штом наиде.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7919 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 29 септември 2023
Моментно посетители: 114

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: