Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Граница на Христијанството
Сподели на Facebook

На преминот од XI кон XII век точно се разграничувало као два засебни света поимот за граница на Христијанството од растечкиот ислам.

Оваа граница е попoзната како “Fines Christianitis “,и е појасна до подемот на Селџуците, но по тоа се менувала во зависност од воените успеси на едните или другите.Тие се напаѓаат и наводно бранат свои соверници, но всушност пљачкаат и жртвуваат за интерес свој.

И Македонија ќе биде на удар особено во нејзините приморски градови а ќе протатнат и низ Пелагонија крстоносците во наводниот спас на крстот и светиот гроб. Речиси и да нема таков поход а Македонија да не е нивна утврдена траса.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7301 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 37

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Академија – историјат
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: