Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7995
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Убавините на Македонија > Планини во Македонија
Ниџе
Сподели на Facebook

До планината Ниџе - Кајмакчалан се пристигнува од Битола со автобус до с. Скочивир (моментално тргнува од Битола во вторник и петок во 15:30 и се враќа истиот ден во 17ч) или со сопствено возило.

Маркацијата ПМ започнува од с. Скочивир. Поголемиот дел од патеката оди по широкиот колски пат за летната караула, односно до врвот Кајмакчалан со неколку кратенки. До ловечката куќа Коњарка патеката оди по широкиот пат покрај реката Црна и Коњарка. Првата кратенка десно е после мостот на реката Коњарка. После пола час од реката патеката ја напушта широкиот пат и повторно после 30 минути се излегува на широкиот пат и води се до шумската куќа, со неколку мали кратенки.

Кај шумската куќа се напушта широкиот пат, се врти десно после 20 минути и повторно се излегува на широкиот пат и се оди по неа до летната караула, односно до самиот врв Кајмакчалан.

На оваа планина нема пл. дом, а за ноќевање можат да се искористат ловечкиот дом кој работи само за викенди и шумската куќа која се отвора со претходно најавување во дирекцијата на шумското стопанство Кајмакчалан - Битола. Од селото Скочивир до ловечката куќа потребен ви е половина час додека до шумската куќа 4 и пол часа. Од шумската куќа до караулата е потребен 1 час, а од караулата до врвот уште 2 и пол часа. Оваа планина е сиромашна со извори на вода. Патеката е маркирана, а печатот се наоѓа во летната караула. Бидејќи овој врв се наоѓа на самата македонско-грчка граница потребно е претходно да се извади дозвола за движење по граница. Дозволата се вади најверојатно во Битола (да се провери).

МКД-МОУНТ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6014 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 27 јануари 2022
Моментно посетители: 95

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: