Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7576
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Убавините на Македонија > Планини во Македонија
Стогово
Сподели на Facebook

До планината Стогово се пристигнува со автобус за Дебар до месноста Бошков мост, од тука се оди пешки или со возило по асфалтен пат до с. Гари - 9км.

Во селото можете да ноќевате во пензионерскиот дом кој е отворен постојано или во шатори веднаш над селото во ливадите покрај Гарска река. Маркацијата ПМ започнува од Бошков мост, до с. Гари маркацијата е поретка бидејќи патеката оди по асфалтен пат. Од селото патеката ве води покрај Гарска река до пасиштата на Стогово и бачилото Голема мегданица, до каде ви се потребни 2 часа. Од бачилото патеката ве води на преслапот Канеш (2047 мнв), меѓу врвовите Бабин срт и Голем рид. Од преслапот потребно е да свртите лево и да се движите по гребенот се до врвот Бабин срт (2242 мнв). Од бачилото до врвот ви се потребни 2 часа или вкупно 4 часа. Патеката е маркирана, а печатот се наоѓа во пензионерскиот дом во с. Гари.

МКД-МОУНТ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5067 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 17 јули 2018
Моментно посетители: 150

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 На една минута Македонија во 50 Библии
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: