Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации > Општини во Македонија
Општина Кочани
Сподели на Facebook

Кочани се наоѓа на 120 километри оддалешеност од Скопје во истошниот дел на Република Македонија, поточно  ја завзема северната страна на Кочанска та котлина и го зафаќа просторот од двете страни на Кочанската котлина каде што ...

таа ја напушта Осоговијата и ја проширува својата долина.

Градот има јужна поставеност  кон подножјето на Осоговските планини (2252 м). По 8 км. На југ плодната Кочанска котлина е затворена со планината Плачковица(1754 м.), а надморска височина на градакото тло е до 450 м.

Поради поволната географска местоположба и одличните природни карактеристики, територијата на денешниот град Кочани била населена од најстарите антички времиња, најпрво од пеонците, медите и траките, а во 80- те години од  VI век почнуваат да се населуваат Словените, поточно до VII век припадници на племето Смолјани ја колонизираат Кочанската Котлина и се утврдуваат во неа. Браќата Кирил и методиј, основоположниците на словенската писменост од 845- 855 г. престојувајќи во Брегалничката област (Мородвиз) отпочнале со ширење на христијанството на словенски јазик.

Иако населбата постои од порано, името Кочани во пишан документ за првпат се среќава од 1337 година. Од крајот на XIV vek Кочани е под Турскла власт Патеписецот Евлија Челебија во 1662 година зборува за населба од 600 куќи и 15 дуќани. Градот растел во XVIII, XIX и особено во XX век , по градбата на железничката пруга во 1926 година.

http://www.kocani.gov.mk

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4093 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 84

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: