Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации > Општини во Македонија
Општина Берово
Сподели на Facebook

Малешевијата ја нарекуваат "Мала Швајцарија". Питома и мирна исто колку и дарежлива, таа сеуште е недоволно откријен дел од природата која истурила грст благодети, мелем за очите и рај за душата што само чекаат да бидат искористени.

Општина Берово е сместена во источниот дел на Република Македонија на површина од 595 км. кв. Богатство од букови, борови и дабови шуми го одредиле и нејзиното име "Малеш" - планина. Општинскиот центар Берово и селските населби се сместени на периферијата на Малешевската котлина. Климата се карактеризира како умерено - континентална со одредени карактеристики на планинска. Во Берово се влегува и излегува по два регионални патни правци: преку Кочани и Виница, што сега продолжува кон граничниот премин Клепало и преку Делчево, Пехчево кон Струмица.

Во општината Берово живеат 13,941 жители од кои 95,65% се Македонци, а останатите се Роми, Турци, Власи и Срби. Берово е стара населба, можеби од римско време. Настанала кога околните села и населби почнале да се “берат” во Малешевската котлина, што е една од легендите за настанувањето на Берово.

 http://www.berovo.gov.mk

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4192 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 56

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците ги носат слоновите во Европа
--------------------------------
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: