Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации > Општини во Македонија
Општина Пробиштип
Сподели на Facebook

Пробиштипска општина го зазема средниот и долниот дел од сливот на Злетовска река . На север се граничи со Кратовска , на запад со Светиниколска , на југ со  Штипска , а на исток со Кочанска општина.

Административниот центар Пробиштип од Кратово е одалечен 18 км. , од Штип 22км. , а од Кочанi 42км

Од железничката станица "Ванчо Прке" Пробиштип е одалечен 20 км.Нејзината површина изнесува 325,6км а бројот на население 16.193 жители.

И покрај што претставува ридско планинско подрачје , сепак има поволлни природни врски со соседните и подалечните области .

Во минатото низ нејзината територија воделе повеќе каравански патишта што ја поврзувале долината на Брегалница преку превалите Жгури, Долни и Горни Печеници, со Кратово и понатаму Ќустендил (Бугарија).Низ село Г.Барбарево водел таканаречениот Велешки пат. Низ територијата на оваа општина водел и т.н. Скопски пат - од Скопје низ Овче ?Поле и селото  Куково водел пат за Кочани.

Како што може да се види од извршената кратка анализа на сообраќајните врски, оваа општина има поволна положба во однос на природните комуникации, бидејки лежи помеѓу две многу важни сообраќајни артерии,Брегалничката која ја поврзува со Кочани, Штип. Велес и Скопје и Криворечката од која еден крак поминува преку Кратово, Куманово и Скопје, а вториот крак преку Кратово, Крива Паланка и Р.Бугарија.

 

http://www.probistip.gov.mk

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4269 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 93

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: