Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7630
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации > Општини во Македонија
Општина Градско
Сподели на Facebook

Градско е историски познато како значајна сообраќајна и трговска крстосница, не само за Република Македонија, туку и за поширокиот балкански регион.

Тоа произлегува од неговата географска поставеност, која главно е рамничарскиот дел на средиштето на Македонија, распослано на двете страни на средното Повардарие. Низ него минуваат и се вкрстуваат значајни патни и железнички сообраќајни јазли, кои создаваат врска на северниот со јужниот дел на Балканот.
Нејзината територија зафаќа површина 290 км2 , на која егзистираат повеќе населени места. Населението на оваа Општина, карактеристично по етничката структура главно го сочинуваат Македонци, Бошњаци, Албанци, Роми, Турци и Срби, кои претежно егзистираат од земјоделство.
На површина од околу 7.000 ха обработливо земјиште, главно се одгледуваат градинарски производи, а постојат и добри услови за развој на полјоделство и лозарство. Мал дел од населението се занимава со сточарство, со оглед на фактот што пасиштата во овој регион се најсушни во однос на другите во Повардарието и воопшто во Република Македонија. Според новата поделеност на Републикава и локалната самоуправа, општината Градско започнува со сериозна ревитализација на овој регион, за да се сопрат миграционите процеси и целосно да се подобрат условите за живеење и егзистенција.

Населени места во Општина Градско
- Градско 
- Виничани
- Водоврати
- Ногаевци
- Уланци
- Комилари
- Подлец
- Горно Чичево
- Долно Чичево
- Грнчиште
- Скаченци
- И др. села напуштени со прецесот на миграција 

 http://www.gradsko.gov.mk

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3982 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 22 март 2019
Моментно посетители: 113

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: