Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7546
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации
.: Општини во Македонија :.

Општина Чашка се наоѓа во срадишниот дел на Република Македонија. Зафаќа површина од 825км2 и се вбројува во една од поголемите општини во Македонија.

fe

Велес, како урбана населба постои од 168 год. п.н.е. Во текот на историјата градот често го менувал името од Вила Зора, преку Ќупурли до Велес.

fe

Општината Јегуновце е срцето на полошкиот регион, душата на Република Македонија. Спој на традиционалното со мултиетничко битие. Се наоѓа во северозападниот дел на Долни Полог.

fe

Тетово се наоѓа на северозападниот дел на Република Македонија, на падините на Шара, односно на Долната Полошка Котлина.

fe

За Гостивар се преплатени многу легенди од различни периоди. Според единствениот документ од античкиот период на историчарот Тит Ливи (59 п.н. ера-17 п.н.ера) се вели дека ...

fe

"Охрид, вечниот град на митскиот Балкан, волшебниот рид на Македонија, со своето исконско пулсирање ги поврзува старите во новите времиња, за навек, бидејќи:

fe

Општината Ресен е лоцирана во југозападниот дел од Македонија во котлината Преспа.
Опкружена е со високи планини. Баба од источната страна, Галичица од Запад, Бигла од северната страна.

fe

Битола е најголемиот градски центар во плодната и најголемата македонска котлина  Пелагонија и втор град по големина во Република Македонија. Градот Битола се  наоѓа во крајниот југозападен дел на Република Македонија,...

fe

Општина Новаци со новиот Закон за територијална организација на единиците на локална самоуправа во Република Македонија ја сочинуваат досегашните општини Бач, ...

fe

Општина Прилеп се наоѓа во централниот дел од јужното подрачје на Република Македонија. Го зафаќа Прилепското поле кое го сочинува северниот дел од најголемата котлина во Македонија, Пелагонија.

fe
First
Prev
Страна 5 од 6
Next
Last

петок, 23 февруари 2018
Моментно посетители: 5

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: