Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Пајонска свештеничка пред Музејот на Македонија
Сподели на Facebook
Повеќе меѓународни проекти и визуелизација на историските настани, преку пронајдените археолошки предмети, е само дел од програмата на Музејот на Македонија за годинава.

Според директорката Мери Аницин -Пејоска, покрај големиот проект на реконструкција на неолитското село "Тумба Маџари", кое беше претставено пред јавноста, во тек е и изработка на скулптурата на пајонската свештеничка, според гробот и накитот најдени на локалитетот Лисичин Дол, Марвинци. Скулптурата, висока 3,5 метри, ќе биде излиена во бронза и поставена на платото пред Музејот на Македонија.
- Целта ни е да демистифицираме дел од збирките поставени во витрините, како и нивно заокружување во една приказна, односно визуелизација на сите настани и значајни личности од нашата културно и историско минато. Почнавме со пајонската свештеничка бидејќи тоа е најавтентичен период во науката познат како пајонски или македонски бронзен период, нешто со што можеме да излеземе пред меѓународната јавност и притоа никој да не може да ни го узурпира, вели Аницин- Пејоска.

Од меѓународните проекти се потенцира оној со Шведската фондација за културно наследство, со која веќе трета година се изведуваат работилници.
- Се подготвува и голема изложба на Македонските икони за 2010, со италијанската влада тече проектот "Културна патека", а еден европски проект е и "Карневал - крал на Европа", каде се презентира дел од нашето наследство од етнолошките теми. Потпишавме и договор со Полска, Шпанија и Франција за истражување на Антигонеја, древниот град во Неготино,...додава Аницин -Пејоска.

(Д.Т.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4219 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 55

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Битката и Македонците во антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: