Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7630
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Шарениот свет на маски го исполни Вевчани
Сподели на Facebook
Уште еднаш низ Горно и Долно Маало во Република Вевчани, продефилираа сите наши маки и радости, сите наши маани и доблести... Видовме и како Македонија ја води Грција како мечка низ село.

Низ Горно и Долно Маало во Вевчани повторно се собра Македонија и светот, преку маските на традиционалниот Вевчански карневал. По отворањето на кое пред повеќе илјади посетители се обрати министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска продефилираа маски кои повторно не потсетија на нашата "розова" стварност, на нашите маки и радости, на нашите маани и доблести... Видовме и како може Македонија да ја води Грција како мечка низ село...

Министерката Канческа-Милевска, како претставник од Владата длабоко свесна за самоиронијата што со себе ја носи оваа светски позната маскарада, ќе подвлече дека "Вевчанскиот карневал со себе ја носи традицијата, но и иронијата и сатирата на актуелните настани кои сосема спонтано создаваат една совршено превртена слика за времето и местото што ги живееме".

Тука беше и неизоставното Василичарско оро, на чело со зетот и невестата, по сокаците на "најмладата република на Балканот" - Вевчанската, се правеа и операции во живо, се откинуваа некои неопходни интимни делови... Но, видовме и актуелни фаци и настани премачкани со сите бои, во живописната поворка која го исполни Вевчани со многу позитивен дух. Според традицијата, Василичарите вечерта ја посветија на "одење по гости", каде кај добрите домаќини со смеа и шега ги бркаа лошите духови... Вечерта заврши со голема забава со Леб и сол, Дани и Благоја Грујовски и спектакуларниот голем огномет.

ФОТО: Н.БАТЕВ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3804 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 22 март 2019
Моментно посетители: 96

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: