Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Пандев принц на Рим
Сподели на Facebook
Ова е само еден од насловите во италијанските медиуми, по првиот хет-трик на македонскиот репрезентативец со кој Лацио победи во Реџо Калабрија.

Гранде Пандев, Пандев спасител на Рим, Пандев принц на Рим, Пандев играч на колото. Ова се само дел од насловите кои можат да се прочитаат во најтиражните спортски весници во Италија, а кои имаат за цел да ја опишат играта на нашиот интернационалец, кој за првпат во својата кариера успеа на еден натпревар да постигне три погодоци. Со неговите погодоци, Лацио славеше на незгодното гостување во Реџо Калабрија, а според последните информаци кои пристигнуваат од Апенинскиот Полуостров, најголемата ѕвезда во "светлосиниот" дрес, најверојатно ќе биде избран за најдобар поединец во 18. коло од Серија А.
- Како роден шампион ги решаваше ситуациите пред противничкиот гол. Вистински лидер. Тим со една ѕвезда. Кога игра Горан, Лацио игра маестрален фудбал. Невидена соработка со аргентинскиот интернационалец Мауро Зарате. Игра како полушпиц, на најдобар можен начин покажа како се игра пред противничкиот гол. Најдобар поединец. Неговата игра може да се оцени со 8, ова е дел од текстот во познатиот спортски весник, Кориере дело Спорт, а посветен на репрезентативецот на Македонија.

Неговиот соиграч, Пасквале Фоџа истакнува дека е многу лесно да се игра во тим каде што игра Горан Пандев.
- Многу важна победа. Се е полесно кога покрај себе го имаш македонскиот интернационалец Горан Пандев. Со неговата помош успеавме да славиме на ова тешко гостување, изјави повремениот репрезентативец на Италија.

Со првиот хет-трик во неговата кариера, Пандев успеа да се искачи на лидерската позиција во Лацио по број на постигнати погодоци сезона. Позади името на Македонецот се запишани вкупно осум гола и е седми меѓу голгетерите во Серија А, каде води Ди Вајо со 13 погодоци.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3840 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 13 август 2020
Моментно посетители: 89

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: