Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7572
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Богати наоѓалишта во Кочанско
Сподели на Facebook
На археолошкиот локалитет Св. Атанасиј", кај кочанското село Спанчево, минатата година во две истражувачки кампањи се откриени значајни артефакти од енолитскиот период, односно 4 век пред нашата ера.

Откриени се предмети од керамика, глина, од школки и женски фигури во најразличен облик.

Според надлежните од Музејот на Македонија, најзначајниот откриен предмет е фигура на машка глава, редок примерок, што ја збогатува и збирката на ретки артефакти од овој археолошки локалитет од енеолитот. Откриените артефакти, според археолозите, се идентични со откриените артефакти на археолошкиот локалитет Пилаво, кај село Бурилчево, Кочанско, со што се потврдува поврзаноста на овие два локалитета од левата и десната страна на Брегалница.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3615 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 22 јуни 2018
Моментно посетители: 154

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Св. мч. Георгиј Кратовски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: