Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Тестовите решени, не чекаат испити
Сподели на Facebook
Избраниците на Темелковски и против С. Арабија и Ц. Гора покажаа завидна борбеност, желба и добра форма, но потребна е поголема сериозност и подобрување на формата.

Македонија по турнирот во Винтертур во Швајцарија, имаше успешно претставување и на домашна сцена, во дуелите против Саудиска Арабија и Црна Гора, противници кои ги доби и покажа дека формата на нашите репрезентативци пред настапот на СП на 16 јануари во Хрватска е во нагорна линија. Избраниците на селекторот Илија Темелковски покажаа завидна борбеност, желба и пред се добра форма, што е гаранција дека нашите сериозно се подготвуваат, а уште поважно е што мотивот кај сите е огромен. Темелковски во дуелите со квалитетните противници им даде шанса на сите репрезентативци, ротираше многу играчи, а в среда треба да се одлучи кои четворица од 20-те ќе отпатднат и 16-те ќе патуваат за Вараждин каде Македонија ќе ги игра натпреварите на СП. Таму не чека сериозен предизвик, противници ќе ни бидат репрезентации со светско педигре како што се Германија, светски првак, Полска вицешампион, Русија бара враќање на старата слава, како и африканските претставници Тунис и Алжир. Се на се, голем предизвик, но и мотив повеќе да се мине првиот круг, што е желба на сите репрезентативци.
- Имавме добри и лоши работи. Ќе продолжиме да ги отстрануваме лошите работи и во следните денови уште повеќе да ја подобриме формата. Ќе ни треба многу сериозност, желбата е присутна кај сите и битно е добро да се претставиме - беше коментарот на капитенот на нашата репрезентација Кире Лазаров, кој на двете средби постигна 18 голови, со што ја потврди својата ефикасност.

Селекторот Илија Темелковски вака го прокоментира настапот на неговите избраници:
- Одигравме пет контролни натпревари, како што ќе биде на СП во Хрватска. Формата оди во нагорна линија. Ни беше важно да провериме дали можат Димовски и Стојановиќ да играат и повеќе немам грижа за тоа, рече Темелковки. 

"Нашата форма оди го нагорна линија. Се надевам дека ќе експлодираме на СП во Хрватска. Тоа ни е најважно."
Наумче МОЈСОСКИ, репрезентативец на МакедонијаВилизар ПАВЛОВ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3723 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 69

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: