Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Фондација за афирмирање на Кокино
Сподели на Facebook
Во текот на наредната недела, односно до 20 јануари, ќе се формира фондација "Кокино" со седиште во Скопје, чија цел ќе биде заштита и афирмирање на оваа мегалитската опсерваторија пред домашната јавност и светот.

Според Јовица Станковски, директор на Музејот во Куманово, фондацијата ќе има програма и статут за работа, а активностите ќе бидат финансирсни од донатори, правни и физички лица од Македонија и странство, за што веќе постои голем интерес.
-Подготвен менаџмент план за управување со Кокино. На мегалитската опсерваторија ќе продолжат археолошки истражувања, а локалитетот ќе биде промовиран и преку организирање на разни настани кои таму ќе се случуваат, додава Станковски.

На Кокино, кое е прогласено за споменик на културата од прва категорија, утврдено е каде може да се интервенира, за да не се наруши специфичноста на локалитетот. Поставени се и патокази, а се гради и барака каде што ќе се продаваат брошури за опсерваторијата и ќе се продаваат сувенири.

(Д.Т.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3682 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: