Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Студентите добија современа зграда
Сподели на Facebook
 Владата навлезе во темелни реформи и инвестиции во образованието, за што се отворија нови факултети и дисперзирани студии, се воведе електронско аплицирање за место во студентските домови, се делат ваучери за компјутери.

Реконструкцијата на оваа зграда чинеше 20 милиони денари, а пет милиони денари се потрошија за нејзиниот инвентар и уредувањето на пристапни патеки до неа, истакна премиерот Никола Груевски на свеченото пуштање во употреба на реконструираната машка зграда во Студентскиот дом "Стив Наумов".
- Образованието има цел да го подобри нашиот живот и животот на другите. Нашата крајна цел е да ја оставиме Македонија подобра од онаа што ја затекнавме - изјави премиерот Груевски.
Министерот за образование Перо Стојановски, напомена дека осовременувањето на образовниот процес на сите нивоа на образование, започнувајќи од основно до последипломски и докторски студии, претставува една од основните цели на Министерството за образование.

- Многуте години негрижа придонесоа студентите да ја живеат својата секојдневна егзистенција во услови непоимливи за 21 век. Оценувајќи ги ваквите состојби за неприфатливи, решивме реконструкцијата на студенстските домови да ја одреди како приоритетна и со тоа директно да им помогне на студентите во обезбедувањето на подостоинствено место на живеење, а со тоа и во подигнувањето на студентскиот стандард - потенцираше Стојановски, додавајќи дека оваа година Владата и Министерството активно ќе пристапат кон реконструкција на старите и отворање на нови студентски домови.

Во обновениот објект со капацитет од 278 легла ќе бидат префрлени студентите кои сега се сместени во руинираните бараки стари 45 години. Од останатите студентски домови, лани беше интервенирано и во женската зграда на "Стив Наумов", но таму се обновени само санитарните јазли.

(Г. Г.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3776 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 61

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Преп. Петар Атонски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: