Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7640
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Заштитените податоци ќе стигнат до Обвинителство
Сподели на Facebook
 Од Генералштаб велат дека нема причина за тајни и криење на делови од извештајот. Штом обвинителството побара, веднаш ќе бидат доставени сите потребни податоци кои се сметаат за класифицирани
Класифицираните информации за хеликоптерската несреќа во која загинаа 11 македонски мировници ќе му бидат достапни на јавниот обвинител, посочуваат од Генералштабот на Армијата. Ваквите најави доаѓаат по јавниот повик од обвинителот Стерјо Зиков за докомплетирање на информациите кои до него ги испратила владината Комисија. Обвинителот Зиков вчера ни посочи дека се уште ги нема добиено заштитените податоци, но вели, сигурно ќе ги добијат, по што ќе донесат одлука.

- Сигурно ќе ги добиеме потребните податоци. Мора да ни ги достават за да може да се одлучи дали ќе има пријави за некого или не. Откако ќе ја комплетираме документацијата ќе се состанеме и ќе донесеме одлука, вели Зиков.

Од Генералштаб, пак, велат дека нема причина за тајни и криење на делови од извештајот. Штом обвинителството побара, веднаш ќе бидат доставени сите потребни податоци.
Информациите ќе останат класифицирани само за пошироката јавност, а не и за истражителите. Јавно на веб-страницата на Владата веќе е објавен извештајот на Комисијата за испитување несреќи со неколку заштитетни прилози. Како причина за падот на хеликоптерот МИ - 17, во кој беа мировниците кои се враќаа од мисијата АЛТЕА во Босна се наведени лошото време, неисправни и невклучени инструменти, неколку погрешни одлуки, непрофесионалност на екипажот, недоволна обука за инструментално летање. Комисијата која ја спорведе истрагата и го изготви извештајот утврдила вкупно 18 посериозни пропусти. Најголемата одговорност се лоцира во Армијата и Министерството за одбрана. За понатамошната истрага и одговорност се чека одлуката на јавното обвинителство. Во понеделник се навршува една година од трагичната смрт на 11 мировници кои 6 месеци поминаа во Босна. Во несреќата близу катлановске Блаце животот го загубија потполковник Тони Спасовски, мајор Горан Ристовски, капетан Бране Спасовски, капетан Игор Ѓорески, заставник Славчо Василев, заставник Тони Давитковски, постар водник Јанко Шириќ, постар водник Мики Ивановски, постар водник Александар Тасковски, постар водник Александар Васиќ, десетар Златко Вељановски.

Билјана ЗАФИРОВА

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3708 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 22 мај 2019
Моментно посетители: 60

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Најголема археолошка акција со светот
--------------------------------
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: