Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Нов пакет на македонски јазик
Сподели на Facebook
МАЈКРОСОФТ


Компанијата Мајкрософт го претстави новиот пакет за јазичен правопис и речник (интерфејс) во 2007 Office system на македонски јазик. Пакетот за интерфејс на македонски јазик и на кирилица кој е превод од англиската верзија, може да се преземе од веб сајтот www.microsoft.com.mk/lip. Од Мајкрософт велат дека алатката за проверка на македонскиот правопис е изработена во соработка со професори од Филолошкиот факултет во Скопје. Додатоците на македонски јазик во Office system компанијата почна да ги вградува во 2004/2005 година и оттогаш развива подобрени верзии на пакетите.

Димитар Грозданов, специјалист за технологии во Мајкрософт појасни дека корисниците кои добро не знаат англиски јазик, со алатката можат да ги префрлаат менијата на македонски јазик, но во секој момент можат да се вратат на основната ставка на англиски јазик.
- Вграден е речник на зборови, опфатени по род, член и по други граматички категории на македонскиот јазик. Со инсталираниот правопис се обележуваат непознатите зборови или интернационализмите во текстот, а корисникот може да креира сопствена база на зборови - вели Грозданов.

На www.microsoft.com.mk/recnik, до средината на февруари ќе може да се внесуваат предлози од јавноста за зборови и изрази што ќе го збогатат и надградат македонскиот речник во јазичниот интерфејс. Директорот на Мајкрософт Македонија, Илијанчо Гаговски рече дека иницијативата е резултат на заложбите за зачувување на кирилското писмо и подобрување на деловната комуникација на корисниците на нивната технологија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4161 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 04 јули 2020
Моментно посетители: 33

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: