Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Во Неготино отворен Музеј на виното
Сподели на Facebook
СО ФИНАНСИСКА ПОМОШ НА ИТАЛИЈАНСКАТА ВЛАДА

Според Донатино Маркон, амбасадорот на Република Италија во Македонија музејот има посебно значење бидејќи со тоа само се потврдува дека Италија, која е број еден земја во светот по производство на вина, ги цени македонските сортни вина


Македонија вчера го доби првиот Музеј на виното, кој беше отворен во Неготино. Ова е прва институција од ваков вид во земјава од која се очекува да биде катализатор на развојот на винарството и лозарството, алтернативниот туризам во неготинскиот регион, но и пошироко. Музејот треба да биде вистински промотор на македонското бренд вино во светски рамки. Проектот го подготви Фондацијата "Тиквешки вински пат", а е реализиран со финансиска поддршка од Италијанската влада. Инвестицијата е вредна 90.300 евра, од коишто 60.300 евра се донација на италијанската влада, а останатите 30.000 евра се обезбедени со кофинансирање од општински средства и дел од Фондацијата "Тиквешки вински пат".

За Донатино Маркон, италијанскиот амбасадор во Македонија, музејот има посебно значење бидејќи со тоа само се потврдува дека Италија која е број еден земја во светот по производство на вина ги цени македонските сортни вина.

- Сметаме дека отворањето на една ваква културна институција во Неготино ќе придонесе не само кон развојот на винската култура, целокупното културно живеење, туку и за развој на туризмот во регионов - вели Ѓорѓи Кимов, градоначалник на Неготино.
Тој е задоволен што токму во неговиот град е отворен првиот вински музеј, бидејќи се отвори вратата кон Европа и светот.

Во музејот се изложени и стари артефакти,односно разни древни садови кои се употребувале за вино, што само потврдува дека во земјава виното се точело од секогаш и дека имаме долга традиција. Во музејот се најдоа и вината на познатите винарии: Чекорови, Пивка, Повардарие, Дудин, Бувин, но како што кажа градоначалникот Кимов, Музејот е отворен за соработка и за останатите вински визби во реонот.

Инаку,Фондацијата Тиквешки вински пат со реализацијата на овој успешен проект само потврдува дека локалниот економски развој на неготинскиот крај е токму преку алтернативниот туризам, винарството и земјоделството.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4228 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,8 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 75

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: