Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Краткиот Како станав... со награда во Бразил
Сподели на Facebook
НА ВИДЕО АРТ ФЕСТИВАЛ


На видео арт фестивалот "One minute Festival", кој се одржува во Бразил, Кристина Божурска освои прво место во категоријата "nano minute", за видео од десет секунди, со краткото филмче "How I become the...". Фестивалот постои од 1991 година, а од 2007 година станува интернационален и достапен за сите откако овозможи електронско аплицирање. На фестивалот ги има и категориите: анимација и слободна тема.

Инаку, Кристина Божурска, годинава, како студент на генерацијата, дипломира сликарство на Факултетот за ликовна уметност во Скопје во класата на Антони Мазневски, а има учествувано на повеќе групни изложби и проекти во земјата и странство. Живее и работи во Куманово. Нејзиниот "How I become the..." беше презентиран и на изложбата "Кумановски ликовни уметници 2008".

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3564 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 62

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Елијан за Македонците
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: