Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Уште еден камионџија жртва на грчкиот национализам
Сподели на Facebook
НОВА АНТИМАКЕДОНСКА ПРОВОКАЦИЈА ВО ГРЦИЈА
Откако грачката амбасадорка во Македонија им препорача на македонските граѓани да пријават кај грчката полиција ако на каков било начин бидат нападнати за време на нивниот престој во Грција, штипјанецот Т.П. се обидел да го пријави графитот "Macedonia is greek" и "Fuck Skopia", кои му биле испишани на камионот, но бил игнориран

Со пораки "Македонија е грчка" и "Fuck Skopija" испишани со син спреј на церада од приколка на камион, вчера од Грција се врати штипјанецот Т.П.
Графитот испишан на англиски јазик, возачот на камионот го забележал дури кога пристигнал на граничниот премин "Стар Дојран". По препорака на грчката амбасадорка во Македонија, Александра Пападопулу, која минатиот месец изјави дека македонските граѓани треба веднаш да пријават на грчката полиција ако при нивниот престој во Грција бидат на кој и да е начин нападнати, возачот Т.П. (57) од Штип се обидел инциденот да го пријави кај грчката полиција. Оттаму бил игнориран и пропуштен да премине кон граничниот премин на македонска страна.
Веднаш штом пристигнал, Т.П. случајот го пријавил кај македонската полиција.

Штипјанецот управувајќи камион со штипски регистерски ознаки истиот ден возел на патот Солун - Дојрани. Околу 17 часот влекачот од товарното возило го однел во сервис, а приколката од истото ја откачил на околу 100 метри од сервисот. По излегувањето од сервисот, продолжил со возење и кога стасал на граничниот премин од страната на Р. Грција, Т.П. забележал дека на задниот дел од приколката со спреј во боја имало испишано зборови на англиски јазик "Македонија е грчка".

Според податоците на македонското Министерство за внатрешни работи, од почетокот на оваа година во Грција имало седум инциденти во кои биле малтретирани македонски државјани, главно возачи на камиони

Еден од последните скандали кои ја разбранува македонската јавност беше во јуни годинава кога грчките полицајци натерале македонски камионџии со гумени ракавици и со метли да го исчистат целиот граничен премин кај Дојран, бидејќи само така можеле да ја преминат границата за влез во земјава.

Пред само еден месец тројца македонски новинари и еден снимател беа приведени во полициска станица од грчката полиција во селото Забрдени, Леринско.Тие биле легитимирани, им ги провериле документите и ги испрашувале еден час и 20-ина минути. Главно прашањата биле - зошто сте дојдени, што снимате. Истиот ден во придружба на полициски "ескорт" биле испратени кон граничниот премин Меџитлија.

Новинарите требало да информираат за инцидентот кој се случи во октомври во Грција кога беа уапсени четворица Македонци, а еден беше повреден во судирите на локалното население со грчката армија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3677 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 55

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: