Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Осумте критериуми на ЕК за Македонија станаа десет
Сподели на Facebook
ПОСТОЈАТ ЛИ ДВОЈНИ СТАНДАРДИ ЗА ДОБИВАЊЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ?
Листата од осум бенчмаркови кои ни ги постави Европската Комисија се надополни по изборните инциденти на 1 јуни, грчкото вето за влез на Македонија во НАТО на самитот во Букурешт и особено по најавите од страна на јужниот сосед дека тоа ќе се случи и со датумот за преговори за членство во ЕУ

Спроведувањето на фер и демократски избори и решавање на проблемот за името со Грциија, се наметнаа како деветти и десетти услов кој Македонија треба да ги исполни за да добие датум за преговори за членство во ЕУ.

Листата од осум бенчмаркови кои не ги постави Европската Комисија се надополни по изборните инциденти на 1 јуни, грчкото вето за влез на Македонија во НАТО на самитот во Букурешт и особено по најавите од страна на јужниот сосед дека тоа ќе се случи и со датумот за преговори доколку спорот за името дотогаш не биде решен.

По ова кај дел од јавноста и меѓу политичките аналитичари се поприсутен е ставот дека за влез на Македонија во евроатлантските структури важат двојни стандарди. Ако условот за фер избори сами си го наметнавме, оној кој го наметнува Грција е ирационален.

Деканот на факултетот за политички науки на Првиот Приватен Универзитет - Европски Универзитет Република Македонија, проф-др. Живко Андревски вели дека за Македонија постојат двојни аршини.
-Самиот проблем со името кој го наметна Грција и ветото во Букурешт и покрај времената спогодба е доказ за тоа. Одложувањето на датумот за преговори е најмногу за ќеф на Грција. Што се однесува до спроведувањето на изборите, во иднина може да се случи да имаме минимални неправилности во изборниот процес, а ЕУ тоа повторно да го истакне како причина зошто не добиваме датум за преговори. Македонија ќе стане дел од ЕУ во пакет заедно со Србија, Црна Гора. За разлика од овие земји Хрватска поради други поволности претходно ќе биде дел од Унијата, вели Андревски.

И Владимир Мисев од Институтот за демократија вели дека бенчмаркот за фер избори сами си го наметнавме.
-Дилемата дали сме способни да спроведеме фер избори се наметна по 1 јуни и инцидентите во изборниот процес. Од друга страна од перспектива на бенчмарк проблемот со името не постои, но постојат тврдења дека токму Грција влијаела да добиеме негативен извештај, иако тоа не можеме да го потврдиме, вели Мисев.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3710 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 09 јули 2020
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
 Елијан за Македонците
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: