Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
СО ПАРИ ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА
Сподели на Facebook

Отворена лабораторија за анализа на виното


Земјоделскиот институт од вчера работи со реновирана и модернизирана енолошка лаборатирија, која е опремена со нова и софистицирана опрема за анализа на вино.
Во модернизацијата се инвестирани 205 илјади евра обезбедени од Европската унија. Спроведена е и обука за персоналот во лабораторијата.
- Поставувањето на новата опрема ќе овозможи енолошката лабораторија да применува напредни и софистицирани методи и техники на анализа, кои ќе помогнат да одговори на потребата на винскиот сектор за усогласување со меѓународните барања, како и со барањата на Европската комисија - рече директорот на Земјоделскиот институтот Бошко Мукаетов, јави МИА.

Енолошката лабораторија, посочи Мукаетов, е значаен сегмент на винарската индустрија која го гарантира квалитетот на македонските вина пред европската и светската јавност.
Директорот на Земјоделскиот институт најави дека е планирано енолошката лабораторија освен за нејзината примарна цел, да се користи и во научни цели и на тој начин постојано да ги усовршува методите на работа. Земјоделскиот институт има намера овој капацитет да го користи и во наставниот процес, во рамки на последипломските студии по енологија, со што ќе се продуцираат нови кадри, специјалисти по енологија.

На свеченоста присуствуваа и министерот за земјоделство Ацо Спасеновски и претставникот на Европската унија во Македонија Ерван Фуере, кои оценија дека со модернизацијата енолошката лабораторија станува водечка институција за проценка на квалитетот на македонските вина, особено во контекст на напорите на земјата за зголемување на квалитетот и квантитетот на флаширано вино наменето за извоз.

Според министерот Спасеноски, со зголемувањето на лозовите насади и винарските визби во Македонија, се зголемува и потребата од зајакнување на контролата на виното и инвестирањето во аналитичките капацитети.
- Се надеваме дека се повеќе ќе се произведува вино и флаширано ќе се пласира на странските пазари. Сега е поголем процентот на вино кое се извезува во цистерни, а треба да е спротивно, бидејќи само како флаширано ќе си го најде својот бренд на странските пазари - укажа Фуере и потсети дека Европската унија е главниот пазар за извоз на македонското вино.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3720 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 51

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: