Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Бели Мугри осамнаа на словенските јазици
Сподели на Facebook

ПРОМОЦИЈА ВО ВЕЛЕС


Во рамките на одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на големиот Кочо Солев Рацин во Велес беше промовирана книгата "Кочо Рацин-Бели Мугри на словенските јазици". "Копачите", "Ленка", "Тутуноберачите" и многу други препознатливи скапоцености на поетот Рацин, прозвучеа во неговиот Велес на десет словенски јазици. Во издание на "Силонс" и "Клуб Матица" книгата ја уредија Раде Силјан и академик Гане Тодоровски, а Силјан се обрати со "Беседа за Рацин".
- Во својата поезија Кочо Рацин ја преслика душата на Македонецот и македонската земја. Рацин е епоха за себе, одбележана и со името и со поезијата, истакна Силјан.

На промоцијата студенти од Филолошкиот факултет "Блаже Конески" ги интерпретираа Рациновите стихови на македонски, руски, хрватски, словенечки, српски, белоруски, чешки, бугарски, словачки и украински јазик. Актерот Владимир Јачев, со рециталот "Кочо Рацин-Балада за непознатиот" не потсети на Рациновото време и Рациновата душа.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3877 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: