Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7811
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
КОЈ РАНО РАНИ - НЕ Е КРЕАТИВЕН
Сподели на Facebook

Најкреативни сме во 22.04 часот


И покрај онаа старата Кој рано рани, две среќи граби, што значи рано легнување и рано станување, новата студија покажува дека оние кои порано си легнуваат ги пропуштаат најкреативните идеи.

Истражувањето спроведено на 1.426 полнолетни луѓе, за кои инаку се верувало дека се најкреативни во текот на работното време, се покажало дека попладне, особено околу 16:33 дури 98% се чувствувале најмалку инспирирани. Понатаму, истражувањето покажува дека сме најпаметни во 22 часот и 4 минути, бидејќи тогаш ни доаѓаат најкреативните идеи.

Прашани за методите кои ги користат за да ја покренат својата креативност, 44% од испитаниците го навеле туширањето. За жал, дури и кога ќе добијат некои брилијантни идеи, 58% откриваат дека не ги запишуваат туку истиот момент ги забораваат.

Слично италијанско истражување во 2006 исто така открило дека оние кои се будни доцна навечер имаат најоригинални идеи кои се неконвенционални и боемски. Потврдено е и тоа дека жените подобро ги помнат своите најкреативни замисли од мажите.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3591 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 16 јануари 2021
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Александриската библиотека
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: