Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Кураторска работилница
Сподели на Facebook

Во Отвореното графичко студио, при Музејот на град Скопје, денес (20 ч.), ќе се отвори авторска изложба на историчарот на уметност Горанчо Ѓоргиевски, насловена Curatorial Workshop.


Во Отвореното графичко студио, при Музејот на град Скопје, денес (20 ч.), ќе се отвори авторска изложба на историчарот на уметност Горанчо Ѓоргиевски, насловена Curatorial Workshop.
Curatorial Workshop на Горанчо Ѓорѓиевски е замислен како едноставен проект во кој кустосот е фотографиран со одбраниот уметник во контекст на уметниковото творештво. Преку овој проект се разгледуваат сложените промени во "природата" на уметничкото дело, односно, се разгледува ситуацијата во која кустосот презема извесни компетенции на уметникот и на трагите на материјалната практика на уметикот го изведува својот кураторски проект.

Во проектот учествуваат светски познатата уметничка група IRWIN, Урош Ѓуриќ (познат на македонската јавност по улогата на Ангелот во филмската трилогија "Ми нисмо анѓели"), Атанас Ботев, Александар Станкоски, Жанета Вангели, Ирена Паскали, Ѓорѓе Јовановиќ, Мирослав Стојановиќ - Шуки, Нина Тодоровиќ и Борјана Ѓорѓиевска, како и фотографите Бојан Симовски, Роберт Јанкулоски, Предраг Терзиќ и Бојан Радовиќ.

Предговорот во каталогот го пишува професор Мишко Шуваковиќ, признат европски теоретичар на концептуалната уметност.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3605 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 69

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Воените лукавства
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: