Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Пет отсто од компаниите со ХАСАП
Сподели на Facebook

Помалку од пет отсто од фирмите кои работат со храна во земјава го имплементирале ХАСАП системот.


Помалку од пет отсто од фирмите кои работат со храна во земјава го имплементирале ХАСАП системот. Поради тоа голем број на производители од 1 јануари в година ќе бидат затворени, бидејќи за два месеци и официјално треба да стартува примената на овие безбедносни стандарди при производството на храна. Божин Петрески, раководител во Дирекцијата за храна потврдува дека нема реални шанси во овој период да се имплементираат ХАСАП стандардите поради што постои размислување да се бара продолжување на рокот.

Во канцеларијата на ТАМ/БАС Програмата на ЕБРД вчера беа доделени 70 меѓународно признаени сертификати на претставници од угостителскиот бизнис, кои годинава ја посетуваат работилницата за воведување на ХАСАП стандардите и го положија испитот. Според Јован Гавриловски, Национален директор на програмата за земјава 225 лица ја посетиле обуката, од кои 45 проценти биле претставници од рестораните, 8 отсто од градинките, 17 проценти од хотелиерите и 14 проценти од кетеринг службите на Влада.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3683 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 59

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: