Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Еден од најдобрите Скопје џез фестивали!
Сподели на Facebook

ЗАВРШИ 27 СЏФ

Сигурно големиот Рон Картер беше "пријатно" изненаден од придружбата на џез фановите во МОБ, кои неговото соло на контрабас го "надополнуваа" со звуците на крцкавите столчиња...


Еден од најдобрите Скопје џез фестивали! Ова беше најчестата реакција на бројната публика на 27 СЏФ. Изданието го оправдаа виртуозните џез импровизации на мајсторите како Хенри Тредџил Зоид и Баџ Веселтоф, па трибјутот Драг Мајлс" - свежата синтеза на стариот американски џез звук и новата" естетика на Рон Картер (човекот кој свиреше со квартетот на Мајлс Дејвис), како и моќниот, "огромен" звук на ултра темпераментниот тапанар Ману Каче, боса-нова звуците на Марсио Фарако, Маркос Вале...

СЏФ започна со либанскиот маестро на ут, Раби Абу Калил, кој звуците на истокот ги свиреше со поддршка од "класичните" ноти на Македонската филхармонија, па тоа беше достоен почеток, за разлика од лани, кога скопјани не беа ни оддалеку така воодушевени од отворањето со норвешката вечер.

Рон Картер, пак, во Скопје го донесе неговиот огромен џез "багаж", спакуван во "свежа" варијанта, со помош и на инвентивниот перкусионист, кој дури и употреби инструменти со звук на мукање од крава.

На четвртата вечер посебно задоволство беше и триото на Џошуа Редман, кои и во таква, "редуцирана", постава го исполнија музичкиот простор во МОБ.
А последната вечер ја одбележа и Ману Каче - тапанар кој свирел со Стинг, Ману Чао, Питер Габриел... Каче дури и го спомна нашиот музичар Влатко Стефановски, кој му покажал дел од македонската музика.

Истата вечер во МОБ ја чувме и извонредно (дис)хармоничната какофонија, и тоа лично од авангардата во современиот џез - Хенри Тредџил Зоид.
Публиката беше задоволна и од полноќните свирки во Хард рок", со што се заокружи 27 СЏФ. Останува прашањето: Што ли ќе се случи догодина...?
И за крај, големиот Рон Картер сигурно беше "пријатно" изненаден од придружбата на џез фановите во МОБ, кои неговото соло на контрабас го "надополнуваа" со звуците на крцкавите столчиња...

Дејан ТРАЈКОСКИ
ФОТО: Н. БАТЕВ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3593 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 09 јули 2020
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Цесија
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: