Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7578
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Вранец најдобро црвено вино
Сподели на Facebook

СПОРЕД ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ДЕГУСТАТОРИ

Според оценките на професионалните дегустатори од Англија, Австрија, Бугарија, Хрватска и Македонија, кои присуствуваа на неодамнешната манифестација "Виноскоп", којашто се одржа во Скопје, Вранец на винаријата Бовин, го заслужи гран-прито во категорија на црвени вина. Од белите вина, пак, за најдобро е прогласено "шардоне", исто така од винаријата Бовин. Признанија за квалитет беа доделени и во категорија вино во буре (барик), а златна плакета му припадна на виното "вранец" од винаријата Винар.

Од розевите вина, пак, за најдобро беше прогласено виното "секси куве" на винаријата Камник, додека второто место беше наменето за "александриа куве" на винаријата Тиквеш.
Интернационалното жири ги оценуваше понудените вина од 28 домашни винарии кои се претставија на оваа традиционална манифестација, која недамна, по вторпат, се одржа на кејот на Вардар кај Камениот мост. Граѓаните на Скопје можеа да уживаат во вкусот на најквалитетните македонски вина.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4135 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 22 јули 2018
Моментно посетители: 111

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: