Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
УЈП затвори 40 бензински пумпи
Сподели на Facebook

Управата за јавни приходи затвори 40 бензински пумпи во земјава поради непочитување на законот за фискализација и регистрирање на готовинските плаќања.

Даночниците ја спроведоа акцијата од 12 до 30 минатиот месец на територијата на цела држава, при што ставија клуч на врата на сите бензински каде што беа откриени неправилностите, без пардон и исклучок. Во засилениот инспекциски надѕор е констатирано дека 40 бензински пумпи не издавале фискални сметки, односно кај нив е утврдена разлика (кусок или вишок) меѓу остварениот и регистрираниот промет.

Според официјалните податоци на Управата, најмногу, односно 10 бензински се затворени во регионалната дирекција на УЈП во Струмица, потоа по седум пумпи во Штип и Тетово, шест во Прилеп и по пет во Скопје и Битола. Како што велат од УЈП, сите пумпи се затворени на 30 дена, а одговорните лица ќе мора да платат глоба од 1.000 евра за правното лице и 500 евра (во денарска противвредност) за одговорното лице кај правното лице.

(В.М.Б.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3647 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 09 јули 2020
Моментно посетители: 33

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Македонско писмо кое најдолго патуваше
--------------------------------
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: