Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7637
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
НА ГРИН ФЕСТ
Сподели на Facebook

Џајковски во Хрватска најавен како автор на совршена музика

Кирил Џајковски, на 3 октомври, ќе биде дел од програмата на загрепскиот "Грин фест", во салата "Дражен Петровиќ". Македонскиот музичар ќе ја загрева атмосферата пред концертот на Кајзер Чифс, англискиот рок-состав, кој со хитот "Руби" успеа да се искачи на врвот на британската сингл-листа. Покрај Кирил, атмосферата ќе ја вжештуваат Едо Мајка и Лолобригида. Кирил е најавен како автор на совршена музика.

Во интервју за порталот "muzika.hr", Џајковски уште еднаш го најави повратничкиот албум на кој ќе доминираат вокални гости.
"Албумот се уште нема име. Жанровски ќе биде некое продолжение на концептот кој ги карактеризира моите самостојни проекти. Ќе изобилува со вокални гости од сите страни на светот, а стилски содржи многу денс, амбиентален звук и уште неколку стилски правци. И овојпат се чувствува големото влијание на балканскиот етно-звук", открива Џајковски.

(А. Ѓ.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3625 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 21 април 2019
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: