Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
ЕВРОПСКИ ДЕНОВИ НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО
Сподели на Facebook

Свадбата во Кокино, Тумба - Маџари и Жетва во Арбанашко

Покрај овие археолошки и етнолошки филмови, во Музејот се промовираше и Детскиот музејски клуб

Во рамките на "Европските денови на културното наследство" во Музејот на Македонија беа презентирани три етнолошки и археолошки филмови.
Беа прикажани филмот "Тумба - Маџари" - уметничка визуелизација на археологот Воислав Санев за животот на неолитскиот локалитет, етнолошкиот "Свадбата во Кокино" на Анита Георѓиеска - видеореконструкција на свадбени обичаи во Кокино и "Жетва во Арбанашко" на Надица Петковиќ, документарен запис за жетвата во кумановското село, која поради непристапноста на местото и денеска се врши рачно.

Во Музејот на Македонија денеска беше промовиран и првиот Детски музејски клуб за деца и ученици на возраст од пет до 18 години. Со годишна членарина од 200 денари, тие ќе имаат можност да го посетуваат Музејот без да купуваат билет, да учествуваат во едукативните програми со своето семејство за време на викендите и да ја користат музејската библиотека.
Тие со идеи и предлози ќе може да учествуваат и во осмислувањето на едукативните активности, ќе добиваат покани за отворање изложби во Музејот, како и награди и пофалници.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3626 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 95

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: