Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Возила од АРМ нагазиле на мина, повредени нема
Сподели на Facebook

Колона возила од контингентот на македонската армија во Ирак налетала на експлозивна направа, повредени нема, соопшти Министерството за одбрана.

Инцидентот се случил во Таџи. Колоната возила налетала на импровизирана експлозивна направа во саботата во раните утрински часови.

Притоа, како што соопшти Министерството за одбрана, направено е незначително оштетување на едно моторно возило од колоната, без никакви последици по животите и здравјето на припадниците на АРМ.

Експлозивната направа била поставена на работ на патот по кој се движела колоната борбени моторни возила познати како "хамви". По извршување на увидот и известувањето на претпоставената команда, колоната безбедно се вратила во базата во Таџи.

- Сите припадници на АРМ кои во моментов се распоредени на извршување задачи во мисијата "Слобода за Ирак" во Ирак, се чувствуваат добро и продолжуваат со извршување на редовните задачи во рамките на мисијата, се вели во соопштението од Министерството за одбрана.
Македонски војници инаку освен во Ирак, учествуваат и во други меѓународни мисии како онаа во Афганистан, потоа мисијата на Европската унија АЛТЕА во Босна и Херцеговина.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3541 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 92

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Преп. Петар Атонски
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: