Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Јас сум од Титов Велес кандидат за Оскар
Сподели на Facebook

Македонски кандидат за номинација за наградата Оскар во конкуренција на филмови од неанглиско говорно подрачје е филмот "Јас сум од Титов Велес" од режисерот Теона Стругар-Митевска.

Филмот бил и единствениот кандидат за изборот кој го врши Друштвото на филмски работници на Македонија.
- Огромна чест и задоволство е што "Јас сум од Титов Велес" е претставник од Македонија за годинашниот Оскар. Мислам дека филмот по сите успеси кои ги доживеа, оправдано го заслужува ова. Ќе направиме се за да ја претставиме Македонија на најдобар начин на Американското тло, изјави за ВЕЧЕР продуцентот и актер Лабина Митевска.

"Јас сум од Титов Велес" ја доби и престижната селекција за номинација на изборот за европски Оскар - Феликс. Оваа награда - пандан на Оскарот, ја доделува Европската филмска академија - ЕФА, со која претседава легендарниот режисер Вим Вендерс.

Минатата година за македонски кандидат за Оскар беа пријавени филмовите: "Тајната книга" на Владо Цветановски, "Сенки" на Милчо Манчевски, "Превртено" на Игор Иванов, и "Боли ли?" на Анета Лешниковска. Избран беше филмот на Манчевски.

(Де.Т.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3956 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: