Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
НОВИОТ АМЕРИКАНСКИ АМБАСАДОР ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ
Сподели на Facebook

Рикер: Носам топли поздрави од Буш и од американскиот народ

- Носам топли поздрави од американскиот претседател Џорџ Буш, државниот секретар Рајс, како и од американскиот народ, рече вчера новиот американски амбасадор во Македонија, Филип Рикер, по пристигнувањето на аеродромот во Скопје, и обраќајќи се на македонски. Тој додаде дека е почестен што ќе биде петтиот амбасадор на САД во земјава.

- Задоволен сум што имам шанса да бидам со старите пријатели, да запознаам нови и да работам со вашите македонски партнери. Пред пристигнувањето во Скопје, Рикер беше во посета на Брисел, каде како што рече се сретнал со македонски претставници, како и со други дипломати. "Имам голема чест да му ги предадам акредитивите на претседателот Бранко Црвенковски наредната недела". Рикер истакна дека е радосен што ќе има можност да и ја претстави земјата на својата прекрасна сопруга Солве. Тој откако ја даде својата изјава веднаш по пристигнувањето во Скопје, прво замина во посета на американската амбасада, а потоа во, како што рече, својот нов дом.

(С.Д.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3659 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 37

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: