Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Запленети археолошки предмети од диви копачи
Сподели на Facebook

Кај двајца браќа од Марвинци се пронајдени монети, монистра, копче со претставен лав на него, 20 фрагменти од теракотна фигура, фрагменти од олово, железно копје... Вредните предмети потекнуваат од периодот меѓу 3. век пр.н.е. до 3 век од н.е.

Драгоцени археолошки предмети кои потекнуваат од периодот меѓу 3. век пр.н.е. до 3 век од н.е., се пронајдени во домовите на двајца браќа во селото Марвинци. Предметите од македонско-хеленистичкиот период се откриени по претходно добиени сознанија на МВР, и имаат голема културна вредност.

Се работи за: 11 монети, монистра, копче со претставен лав на него, 20 фрагменти од теракотна фигура, фрагменти од олово, од мегарска чаша, железен врв од копје - македонско-хеленистички период, 6 салтаментни фрагменти од бронза и сребро...
- Овие лица ги ископувале предметите долго време наназад. Со помош на детектори ги наоѓале, ги отворале гробовите, и ги присвојувале предметите од археолошкиот локалитет Исар Марвинци, рече на вчерашната прес-конференција, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

Таа објасни дека двајцата браќа, откако започнале ископувањата на локалитетот Исар Марвинци, настојувале да најдат купувач.
- Една монета изнесува од 1.000 до 6.000 денари. Потоа, на интернет аукциите може да достигне и до 5000 евра, рече Јанкуловска.

На истите осомничени, од 2001 година до сега, им се поднесени 4 кривични пријави од оваа област. Еден од нив веќе бил осуден за вакво дело.
Министерката за култура, пак, Канческа-Милевска го потенцираше фрагментот од килибар, кој потекнува од 7 до 6 век пр.н.е., железно копје, две плитки чинии, амфора... Таа рече дека истражувања се вршат на 16 археолошки локалитети во Македонија, и дека на сите има чуварска служба.

Пронајдените предмети ќе бидат предадени на вештачење, а потоа ќе бидат поднесени и кривични пријави до сторителите.

Артефакти се продаваат како македонски предмети од Грција!
- Јавна тајна е дека во изминативе 20-тина - 30 години само на локалитетот Исар Марвинци диво се ископани приближно 1000 гробни места, а огромен број артефакти им се продаваат на домашни прекупувачи и грчки државјани за потоа да завршуваат на аукции како македонски предмети од Грција, рече министерката Јанкуловска.

(Де.Т.)
ФОТО: Н. БАТЕВ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3878 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 61

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Македонците ги носат слоновите во Европа
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: