Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Најдени теракотни икони со теми од Стариот завет
Сподели на Facebook

Теракотни икони со теми од Стариот завет, Давидовите псалми и претстави на светители, се новите скапоцени откритија на археолошкиот локалитет Виничко Кале.

На новооткриените икони се забележуваат нови сцени со доминација на мотиви од тогашниот секојдневен живот на луѓето, коњаници, животороден извор, сцени со морски животни, риби, школки.

Иконите датираат од периодот меѓу 4 и 6 век, а христијанските мотиви на иконографиите од црковен карактер ја потврдуваат констатацијата дека овој археолошки локалитет во изминатите векови бил силен христијански центар.

Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство, откако го разгледа Виничкото Кале истакна дека ова е најголемата археолошка акција на овој локалитет, за која Владата одобри шест милиони денари. Проектот, зад кој целосно стои Владата, вклучува целосно откривање, истражување и конзервација на Виничкото Кале, како и изградба на Музеј на теракотните икони во Виница.
- Со оглед на големите резултати што се постигнати на Виничкото Кале, се надевам дека со ребалансот на буџетот за оваа година може да се случи работите на Калето да продолжат и во ноември и декември, изјави Кузман.

Историја на Виничко Кале
На Виничко Кале од 1985 година до денес археолозите истражуваа површина од 25.000 метри квадратни. Пронајдените артефакти зборуваат дека на тој простор постои живот 4.200 години. Првите теракотни икони случајно се откриени во далечната 1977 година од диви копачи, а со систематските истражувања во 1985 година источно од малата црква лоцирана на Виничкото Кале, на депонија се откриени теракотни икони од сакрален објект. Во виничкиот трезор на теракотни икони се наоѓаат 50 цели икони и стотина фрагментирани со мотиви од 15 сцени во повеќе реплики.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3963 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: