Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
ПО ТРИ ГОДИНИ МПЦ ЌЕ ОДРЖУВА ЦРКОВНО-НАРОДЕН СОБОР
Сподели на Facebook

МПЦ ќе го менува својот највисок организационен акт- Уставот. Тоа е всушност и клучната точка на претсојниот црковно-народен собор кој ќе се одражи првата недела од октомври, дознава Вечер.


Засега никој од владиците на МПЦ не открива за какви уставни измени се подготвува Црквата, но она што Вечер го дознава од неофициајлни извори е дека престојат суштински измени на црковниот Устав. Сите епархи биле задолжени да достават свои амандмани за уставните измени, а комисијата на соборот ќе одлучува кои ќе бидат прифатени. Нема информации дали ќе има скратување или евентуално зголемување на ингеренциите на Архиепископот и митрополитите, иако извори на Вечер не отфрлаат таква иницијатива. Но затоа Вечер располага со информација дека измени ќе има во делот на старосната граница за пензионирање на владиците. Исто така најверојатно со новиот Устав на МПЦ ќе биде предвидено дека целокупниот имот стекнат за време на архиерејскиот стаж, наместо на роднините, владиците да го остават на МПЦ, што не беше случај досега.

Иако на дневен ред нема точка поврзана со финансиските скандали што ја тресеа црквата изминативе три години, сепак црковно народниот собор е тело пред кое епархиите ќе мора да дадат отчет за финансикото работење. Црковни извори посочуваат дека токму сега е моментот владиците отворено меѓусебе да проговорат за сите скандали од Говрлево до Изгрев, за да се расчистат сите афери.

Проблемот со австралиско-новозеландската епархија исто така ќе биде на дневен ред. Но она што го бараа четирите црковни општини, кои не ја признаваа јуриздикцијата на МПЦ, поделба на епаријата на два дела, најверојатно нема да се случи. Надлежниот Архиереиј, владиката Петар е во Австралија каде деновиве епархиското Собрание ги верификувало сите завршни сметки. Епархиското собрание донело одлука да не се дели епархијата. Тој очекува дека до крајот на годината ќе завршат сите судски процеси пред австралиските судови и тоа во корист на МПЦ.
Инаку Македонската православна црква својот последен црковно-народен собор го одржа во 2005-тата во манастирскиот комплекс калишта во Струга.

Марјан Николовски

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3911 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 79

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: