Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Струјата ќе поскапи за 10,48 %
Сподели на Facebook

За увоз на струја во земјава за првите 8 месеци годинава се потрошени фантастични 138 милиони евра. Ова е и една од најбитните причини зошто мораше да се покачат сметките за струја

Цената на струјата ќе порасне за 10,48 отсто, дознаваат Вечер и Сител. Регулаторната комисија веќе го има испратено предлогот до ЕЛЕМ, МЕПСО и ЕВН, а веќе следната среда на состанок во комисијата треба да биде донесена финалната одлука.
Крајниот предлог на Регулаторната комисија е далеку под барањето на ЕЛЕМ за покачување на цената на струјата за 39 отсто. Тој е дури и под прогнозата на премиерот Груевски, кој спомена поскапување од 16 отсто.

Дали по покачувањето на цената на електричната енергија ќе има подобрување во енергетскиот сектор во земјава? Директорот на електрани на Македонија, Чингоски, завчера рече дека производството е зголемено.
- Производството не е намалено, туку е зголемено. Забележано е зголемување од 1,38 насто, а се очекува до крајот на годинава тоа уште да расте - вели Влатко Чингоски, директор на Електрани на Македонија.

Експертите, пак, повторуваат дека производството мора уште да се зголеми.
- Македонија е увозно зависна земја. Мора да се зголеми производството на електрична енергија во државава, па макар и да се оди на зголемување на увозот на суровини за производство на струја, таа мора да биде произведена кај нас - вели Константин Димитров, професор на Машинскиот факултет. За увоз на струја во земјава за првите 8 месеци годинава се потрошени фантастични 138 милиони евра. Ова е и една од најбитните причини зошто мораше да се покачат сметките за струја.

(И.Т.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3767 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 59

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: