Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Кокино и на српскиот National geographic
Сподели на Facebook

Нашата мегалитска опсерваторија е претставена на дури 9 страници и со 5 фотографии. Постои голема веројатност дека и изданијата од регионот ќе се заинтересираат за овој напис

Нашата мегалитска опсерваторија Кокино се најде и на страниците на српското издание на престижниот "National geographic". Древната опсерваторија е претставена преку текст на Маријана Иванова и фотографии на Љупчо Илиевски.

Главниот уредник на српското издание, Игор Рил, во изјавата за ВЕЧЕР вели дека е можно сторијата да се објави во уште некоја земја од регионот. "Засега никој од маѓународната мрежа не се јавил, но постои голема веројатност дека изданијата од регионот ќе се заинтересираат за написот за Кокино", вели Рил.

Кокино е претставено на дури 9 страници и со 5 големи фотографии, а во рубриката "Локална тема". Во текстот се споменува дека во 2005 г., НАСА го стави Кокино на четврто место на листата најстари и најважни астрономски опсерватории во светот, но и дека посетите сеуште не се потполно организирани и дека е потребно да се работи на инфраструктура и популаризација.
"Археолозите и археоастрономите сметаат дека овој значаен локалитет, стар 4.000 години, во кој можеби се крие митот за светата планина, може да даде одговори на многу прашања важни за сите пелеобалкански народи", се вели во текстот.

Инаку, пред две години, познатиот авантурист Ричард Бенгс ја претстави Македонија на сајтот yahoo, каде на вториот ден од неговата прошетка, ги обиколи Кокино и Цоцев Камен.

ФОТО: Д. АНДОНОВСКИ
Дејан ТРАЈКОСКИ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3995 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 12 август 2020
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: