Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
МАНУ ќе прави енергетска стратегија
Сподели на Facebook

Науката се вклучува во решавањето на енергетските проблеми во земјава.

Истражувачкиот центар за енергетика, информатика и материјали ИЦЕИМ-при МАНУ заедно со целокупниот научен и стручен потенцијал во земјава до јануари 2009 година треба да ја подготви енергетската стратегија до 2020, со визија до 2030 година. Во неа треба да бидат прецизирани целокупните потреби за енергија во земјава, но и како тие ќе бидат задоволени. Ова вчера го соопшти академик Глигор Каневче по првата официјална средба со министерот за економија Фатмир Бесими.

Според него, целта на стратегијата е да направи една визија за потребите од енергијата во наредниот период и за можностите како таа да се обезбеди.
- Досега ниту една влада во земјава нема усвоено стратегија за развој на енергетиката во земјава - укажа академик Каневче.

Според него, досега се изработувале само елаборати и анализи, а сега Владата првпат е подготвена да усвои една стратегија врз основа на која ќе се изработи акционен план со конкретни насоки, бидејќи енергетиката е клучна за понатамошниот развој на стопанството и обезбедување на поголем стандард на граѓаните.

- Документот ќе биде значаен од аспект на геополитичка и стратешка позиција на земјава во регионот, но и како членка на енергетската зедница на Југоисточна Европа - смета Бесими.

(В.Ма.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4180 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 64

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: