Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Верски пропаганди > Католичка пропаганда
Преговори со Егзархијата
Сподели на Facebook

Увидувајќи дека и покрај сиот труд и средства, резултатите со Пропагандата во Македонија и среде македонскиот народ и се минорни и дека тешко оди откажувањето од Православието, Конгрегацијата тргнала со друг заобиколен план до сега многу поголемата цел.

Наместо да оди локално и поединечно општина по општина, земја по земја таа удрила во главата, во чија и надлежност и од каде се управувани фактички сите Православни епархии - кај Егзархијата во Бугарија. Под Егзархиски патронат не била само Македонија но и Тракија, Стара Србија и др. делови од Србија, дури и Босна. Промислувајќи ја податливоста на Бугарите и дека со задоволување на главната им експанзионистичка цел – Македонија, Конгрегацијата ќе ја добие целата паства, територии дури и души од Балканот, таа им ја фрла оваа понудена карта. Имено тие и понудиле на целата Егзархија и се што таа има под своја управа да прејдат во Унијатсво а за возврат на – Македонија. Конгрегацијата се понудила да посредува кај католичките земји и големи сили и вистински да и овозможат на Бугарија да ја припои Македонија кон себе.

Вечната борба меѓу Бугарите и Македонците при што првите со освојувачки амбиции а вторите во гола одбрана на своето, на Конгрегацијата и била добро позната уште од времето кога Македонското свештенство и паства им се обратија први за Унијатсво, само и само да се ослободат од Бугарите. Сега Унијатите се обратија до појакиот а во своја цел и корист.
За ова цел го овластија својот Пловдиски надбискуп Менини да сондира но и преговара на Бугарски терен и кај Бугарската влада и кај Егзархијата. Менини се поврзал со некои Врховистички кругови а по некои преговори во Софија заминал и во Виена по инструкции кај Австрискиот цар Фрањо Јосиф .

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4165 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 62

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Светло и поплочување на градови, дело на Македонци
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: