Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Верски пропаганди > Католичка пропаганда
Македонски одговор на Рим
Сподели на Facebook

Овие мисионерски пропаганди однадвор во полујавна спрега со своите влади, будно ја следеле ситуацијата во Македонија, известувајќи и координирајќи се едни со други.

Пристапноста и до најодалечените краеви на Македонија заради “хуманата мисија”, им овозможува на мисионерите да бидат во тек со се а во многу случаи и први сведоци на некои случки и настани.
Но иако знаеле за активностите на ВМРО, не сметале за возможно дека може да дојде до некои посериозни случувања кои битно ќе ја изменат општествено- политичката и регионална состојба. Такви случувања не очекувале ниту од внатре од Македонија, уште помалку од надвор особено што и големите креатори на Европската и светска политика а чии представници и самите биле, такво нешто им наговестувале воопшто.

Токму затоа биле затечени и изненадени од “Македонскиот одговор“ токму по нив и нивните мисии, капитали и капитални интереси. Најпрвин акцијата на Јане Сандански и Серскиот револуционерен округ со грабањето на мисионерката Мис Елен Стон кога повеќе од половина година ниту најсилните турски трупи не можеа ништо да сторат, уште мораа и бараниот откуп да го набројат. Не помогнаа бројните апели контакти и молби кон револуционерите, чија силина, решеност и организираност директно ја почувствуваа. Дотогаш слободното протестанството е сосечено таму до кај што втаса до Струмичко, по оваа акција нема повеќе така да се шири.

Уште повеќе и конкретно католичките пропаганди беа затекнати со Солунските атентати (25 април – 03 мај 1903 год.) кога покрај турските институции и објекти низ Солун, особено на удар се најдоа Европските банки, бродови, железнички и пристаништи капацитети со роби, хотели, собиралишта на конзулите и сл. Кревањето на францускиот брод “Гвадалкивир” ,мисионерите го толкувале како акт против нивната протекторка – Франција и плашејќи се за животите Солунските мисионери-Лазаристи се затвориле во својот самостан и не смееле да го напуштат (Аnnales de la congregation de la mission – Lazaristes, Paris [ 1858 – 1914 ] , vol. LXIX , 1904, стр. 275).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3920 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 62

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Според сметањето на православната црква
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: