Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српски тајни организации
Антиќ Антоније – Српски тајни организации
Сподели на Facebook

Антиќ Антоније е еден од врвните мозоци на тајните терористичко - националистички српски организации од почетокот на XX век. Организатор, планер и егзекутор на личности кои според овие српски националисти му сметале на српското дело.

Роден во Велики Извор кај Заечар, Србија на 19.X.1878 год. а умира во Белград на 08.IX.1953 год., српски коњички полковник. Заедно со дргутин Димитриевиќ-Апис, уште како поручник Антиќ е идеен и главен организатор на атентатот врз кралот Александар Обреновиќ на 29.V.1903 год. Антиќ Антоније има особена заслуга за ширењето на кругот од заверениците и меѓу угледните политичари.

Во Балканските војни командува со I. коњички полк а во I светска војна влегува како Начелник на штабот од коњичката дивизија. За воен пратеник во Атина е поставен во 1916 год., а 1917 год. е пензиoниран во врска со Солунскиот процес и тајната српска организација “Обединување или смрт”. По I светска војна стапил во Републиканската странка во која останува до смртта.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4034 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 87

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: