Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Грчка пропаганда во Македонија
Грчки мерки пред 1912 г.
Сподели на Facebook

Грчкиот Конзул во Серез – Антонио Санктурис, најдиректно предупредува во своите извештаи за непосредните последици од разрешувањето на аграрното прашање во врска Грчките претензии за Македонија.

-Зачудувачки се овие Извештаи по автентичната аналитичност и луцидна предвидливост - Санктурис пишува :

- “Главно преку митинзите, како и со други дејствија, влијанието на Сандански е сериозно пораснато. МАКЕДОНЦИТЕ го сфатиле како нешто сосема реално големиот и пеколен план на аграрното прашање, чијшто успех ќе биде за нив вистинска победа, а за нас конечен пораз. МАКЕДОНЦИТЕ, имајќи го предвид и она што станува со другите држави, така ги дотерале работите, што му дале на аграрното прашање во Македонија национален карактер. И еднаш остварениот план на Сандански, како што на жалост покажуваат работите, последиците ќе бидат ужасни. Ако некој друг настан, било војна или согласност на Европските сили не го реши македонското прашање во наша полза, според мене, нема никакво сомнение дека разрешувањето на аграрното прашање ќе го подготви кеајното разрешување на македонското прашање“.

- Анализата на Санктурис е блескава потврда за вродената реалност на Сандански и неговиот пристап кон разрешувањето на македонското прашање.

- Сандански увидел дека револуцијата е незамислива без разрешување на аграрното прашање како најважно за македонскиот народ. А земјата е неговата душа, тоа го знаел и Санктурис, затоа се ужаснува и од саматa помисла на правилно разрешување на аграрниот проблем .

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4443 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 38

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: