Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српска пропаганда во Македонија
Преписки на ученици под српската пропаганда
Сподели на Facebook

Македонците ученици зафатени од спрското пропагандно друштво „Св. Сава“ се допишуваат со министерот за просвета на Србија и Главниот одбор на „Св. Сава“.Македонците ученици во Солунската бугарска гимназија свесни дека се под бугарска пропаганда ја напуштаат истата во октомври 1888 година. Истовремено поднесуваат молба до министерот за просвета на Србија мислејќи дека таму нема да бидат изло
жени на таква жестока асимилација. За жал подоцна ќе се уверат дека и Србите не се ништо подобри од Бугарите па ќе ја напуштат и Србија. Меѓу учениците има и подоцнежни познати македонски револуционери како што е основачот на ТМОРО Даме Груев. Тие минејќи низ двете пропаганди на најдобар начин ја увидеа целта на Србија и Бугарија, а во однос на македонскиот народ и токму затоа до крајот на својот живот добар дел од нив ќе се борат против истите.

(Од архивот на Србија и делото Граѓа за историјата на македонскиот народ том 4 книга 3 (1888-1889 година) Белград 1987 година)

 


Димитрија Мирчев, Македонец родум од Прилеп ученик во VI одделение на српската гимназија му пишува писмо на претседателот од српското друштво „Св. Сава“ со известувања за напредокот на српската пропаганда во Македонија но и барање за парична помош. (декември 1888 година)

(Д-р Јордан хаџи Васиљевиќ, „Споменица друштва Св. Саве (1886-1936), страна 300)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4015 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 38

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Петар Атонски
--------------------------------
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: