Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српска пропаганда во Македонија
Српско четништво во Македонија
Сподели на Facebook

За развој на четништвото во Македонија, Србите преку Главниот одбор во почетокот работат меѓу Македонците - емигранти во Србија.

Подоцна врбуваат и од внатрешноста на Македонија, главно разочарани од неуспехот на востанието, а гонети од властите комити и др. слични одметници.

Првата српска чета од 8 луѓе е формирана во Белград и тоа од лекарот Милорад Гоѓевац кој порано се бавел со лечење на пребегани Македонци но и со собирање на податоци за состојбите во Македонија.

Всушност тој е српски шпион кој зад лекарската работа одлично се камуфлира, а бидејќи некаде носи и “спас” од болести, рани и сл., носи и нови приврзаници за српската кауза во Македонија.

Оваа прва српска чета е под команда на Анѓелко Алексиќ и е префрлена во Македонија - јули 1903 год., кај селото Буштрање. Кај селото Сушица четата и се приклучува на четата од 40 Македонци предводена од војводата Пушкарев.

Заедно водат борби со турските потери кај Ѓуричкиот Манастир и под притисок на турските потери се повлекува кон Врање. Во Врање ВМРО со нив води преговори за заедничко четништво во Македонија, но до конкретен договор не доаѓа.

Наскоро и во Скопје се водат преговори со ВМРО, помеѓу С. Томиќ од името на српските четници и Даме Груев од името на ВМРО, за заедничка соработка во борбата со турските власти.

Кога немало договор за единствена и заедничка борба, српскиот претставник отворено рекол дека може да се договара сега само на основ поделба на Македонија со посебен српски дел.

По ова Груев ги прекинал преговорите јасно ставајќи му до знаење дека Македонија се бори за самостојност и може да се има соработка само на таа основа, за се друго нема место.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3799 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 58

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: